
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch ID x 6 Feet, Vacuum Hose 28301, 1 per case
- Item Code: 051141-28301
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Red vacuum hose used to properly connect 3M™ Random Orbital and Orbital Sanders to a vacuum system for superb performance.
Features
Back To Top- When connected to a vacuum system, disc loading is minimized, which increases productivity, extends the life of abrasive products, and provide a cleaner work environment
- Keeps air clean and breathable
- Anti-static option reduces static discharge and may be connected to a 3M�� Dust Shroud or Sander
- 1 inch external threads connect securely to 3M vacuum tools
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 6 FT |
|---|---|
| Form Type | Vacuum Hose |
| Length | 6 Linear Foot |
| Length (Metric) | 1.828 m |
| Size Description | 1 in x 6 ft |
| Thread Size | 1 in EXT Hose Thread |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Power Tool Accessory |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Inside Diameter (metric) | 25.4 |
| Series | 3M™ |
| Product Form | Power Tool Accessory |
| Color | Red |
| Inside Diameter | 1 |