
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch Diameter, 3M? Buffer 28333, 1 per case
- Item Code: 051141-28333
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
This powerful .26 HP motor tool is designed for use in general paint shop applications for buffing or polishing. Includes a 3M™ Hookit Disc Pad.
Features
Back To Top- Use with 3M�� Finesse-it�� Polishes and Foam Buffing Pads for a uniform finish
- 3M�� Gripping material for greater operator comfort
Tech Specs
Back To Top| Airflow Rate | 17 |
|---|---|
| Height | 3.92 Inch |
| Height (Metric) | 99.6 mm |
| Length | 9.125 Inch |
| Length (Metric) | 233 mm |
| Motor HP (W) | .26 (194) |
| Orbit Diameter | 0.5 |
| PSI | 90 PSI |
| Weight Pound (kg) | 1.80 (.82) |
| Primary Application | Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Air Inlet Thread | 1/4 in NPT |
| Series | 3M™ |
| Dimension 1 | 3 Inch |
| Equipment Type | Buffer |
| Converted Form | Power Tool |
| Brand | 3M |
| Orbit Diameter (metric) | 12 |
| Airflow Rate (metric) | 481 |
| Size Description | 3 in |
| Tool Diameter | 3 |
| Product Form | Power Tool |
| Tool Diameter (metric) | 77 |