
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3-2/5 Inch x 3 Inch, 5/8 Inch Arbor Hole, Rubber Slotted Expander Wheel 28349, 1 per case
- Item Code: 051141-28349
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Rubber Slotted Expander Wheel utilizes centrifugal force to grip abrasive belts while grinding. Use this wheel on a 3M™ Inline Sander or 3M™ Match & Finish Tool. It comes in three diameters and two center hole diameters.
Features
Back To Top- Soft 25-durometer rubber helps to create a fine finish
- Radiused edges reduce transition lines
- Uses centrifugal force to grip the abrasive belt
- More consistent performance than pneumatic wheels
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 3.4 Inch |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 86.36 mm |
| Dimension 1 | 3.4000 Inch |
| Dimension 2 | 3 Inch |
| Dimension 3 | 5/8 Inch |
| Model Number | 28349 |
| Size Description | 3.4 in x 3 in x 5/8 in |
| Width | 3 Inch |
| Center Hole Diameter (Metric) | 15.748 |
| Converted Form | Expanding Drum |
| Max RPM | 3500 |
| Center Hole Diameter | 0.62 |
| Form Type | Expander |
| Width (Metric) | 76.2 mm |
| Density Rating | Soft |
| Series | 3M |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Type | Expander |
| Function/Attachment Style | Mechanical Attachment |
| Product Form | Drum |