
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch, 3M? Pistol Grip Buffer 28354, 1 per case
- Item Code: 051141-28354
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Powerful .45 HP Motor for faster buffing. Offset design for greater surface visibility. Composite body for greater user comfort. Only weighs 1.6 lbs. for excellent power to weight ratio. Robust gear head design for longer tool life.
Features
Back To Top- Offset design for greater surface visibility.
- Composite body for greater user comfort.
- Tool weight 1.6 lbs. - excellent power to weight ratio.
Tech Specs
Back To Top| Air Inlet Thread | 1/4 in NPT |
|---|---|
| Equipment Type | Buffer |
| Length | 5.2 Inch |
| Length (Metric) | 132 mm |
| Size Description | 3 in |
| Tool Diameter | 3 |
| Weight Pound (kg) | 1.60 (.73) |
| Series | 3M™ |
| Tool Diameter (metric) | 77 |
| Airflow Rate | 22 |
| Dimension 1 | 3 Inch |
| Motor HP (W) | .45 (336) |
| Airflow Rate (metric) | 623 |
| Converted Form | Power Tool |
| Product Form | Power Tool |
| Brand | 3M |
| Height | 5.35 Inch |
| Height (Metric) | 136 mm |