
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.6 HP, File Belt Sander 28366, 1 per case
- Item Code: 051141-28366
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M™ File Belt Sander is ideally suited for a variety of metalworking applications. Grind and blend and finish hard-to-reach areas with power and efficiency.
Features
Back To Top- Balanced weight distribution and 3M�� Gripping Material for improved ergonomics and reduced wrist strain
- 36 degree rotatable housing and handle for the ultimate in versatility
- Attached belt cover won��t fall off during belt changes
- Optimized belt speed for 3M�� Abrasive Belts and Scotch-Brite�� Belts
Tech Specs
Back To Top| Airflow Rate | 27 |
|---|---|
| Airflow Rate (metric) | 764 |
| Equipment Type | File Belt Sander |
| Height | 2.93 Inch |
| Height (Metric) | 74.5 mm |
| Length | 14.57 Inch |
| Length (Metric) | 370 mm |
| Max Speed | 4990 |
| Motor HP (W) | .6 (447) |
| Product Family | 3M™ File Belt Sander |
| Size Description | .6 HP |
| Weight Pound (kg) | 2.80 (1.3) |
| Width | 5.95 Inch |
| Width (Metric) | 151.2 mm |
| Series | 3M™ |
| Primary Application | Metalworking |
| Product Form | Power Tool |
| Converted Form | Power Tool |
| Brand | 3M |