
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch Self-Generated Vacuum, 3/16 Inch Orbit, Random Orbital Sander - Elite Series 28511, 1 per case
- Item Code: 051141-28511
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our line of 3M™ Elite Self-Generated Vacuum Random Orbital Sanders feature a self-generated vacuum (SGV) and deliver professional, dust-free performance and a swirl-free finish, hour after hour in high-production industrial environments where dust extraction is required.
Features
Back To Top- Improved durability, ergonomics and noise level maximize comfort and control for prolonged use
- Pneumatic power exceeds the capability of standard electric sanders, supplying hours of continual use
- HEPA rated Clean Sanding Filter Bags eliminate the need for vacuum hose and improve operator ease of use
- Aluminum body and durable composite cover reduce cracked housings and downtime
- Composite cover to prevent crack housings
Tech Specs
Back To Top| Height | 3.64 Inch |
|---|---|
| Length | 8.22 Inch |
| Length (Metric) | 209 mm |
| Pad Included | Clean Sanding Hookit™ Pad 20350 |
| Size Description | 3 in Self-Generated Vacuum |
| Weight Pound (kg) | 1.65 (.752) |
| Height (Metric) | 92.5 mm |
| Equipment Type | Random Orbital |
| Series | 3M™ |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Power Tool |
| Orbit Diameter | 0.18 |
| Product Form | Power Tool |
| Sub Applications | Defect Removal;Dimensioning;Finishing;Intermediate Sanding |
| Orbit Diameter (metric) | 5 |
| Motor HP (W) | .28 (209) |
| Primary Application | Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Tool Diameter | 3 |
| Tool Diameter (metric) | 77 |
| Vacuum Type | Self-Generated Vacuum |
| Airflow Rate | 17 |
| Airflow Rate (metric) | 481 |
| Dimension 1 | 3 Inch |