
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch, Pistol Grip 3M? Disc Sander 28547, 1 per case
- Item Code: 051141-28547
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our line of air-powered 3M™ Disc Sander, Pistol Grip tools are designed with operator comfort in mind and run any 3M™ Roloc™ product 3" or less with an RPM rating of at least 15,000. They are ideal for intermittent use on non-production spot sanding and finishing applications as well as paint prep and weld burn clean-up, and the pistol grip and 97 degree head provides improved operator comfort.
Features
Back To Top- Lightweight tool is ideal for intermittent use on spot duty light sanding and finishing applications
- 97 degree head enables a more natural wrist position on vertical surfaces for greater operator comfort
- Variable speed control with variable speed trigger increases operator precision for less rework
- Dual mount feature allows direct mount for greater visibility and maximum control, or collet mount for extended reach
Tech Specs
Back To Top| Airflow Rate | 22 |
|---|---|
| Airflow Rate (metric) | 623 |
| Height | 5.35 Inch |
| Height (Metric) | 136 mm |
| Length | 4.8 Inch |
| Length (Metric) | 122 mm |
| Model Number | 28547 |
| Motor HP (W) | .45 (336) |
| Product Family | 3M™ Pistol Grip Disc Sander |
| Weight Pound (kg) | 1.79 (.81) |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Power Tool |
| Product Form | Power Tool |
| Equipment Type | Disc Sander |
| Thread Size | 1/4-20 EXT |
| Tool Diameter | 3 |
| Series | 3M |
| Tool Diameter (metric) | 77 |
| Dimension 1 | 3 Inch |
| PSI | 90 PSI |
| Size Description | 3 in |