
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 Inch x 3-1/2 Inch, 1 Inch Arbor Hole, Rubber Slotted Expander Wheel 28718, 1 per case
- Item Code: 051141-28718
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Rubber Slotted Expander Wheel utilizes centrifugal force to grip abrasive belts while grinding. Use this wheel on a 3M™ Inline Sander or 3M™ Match & Finish Tool. It comes in three diameters and two center hole diameters.
Features
Back To Top- Soft 25-durometer rubber helps to create a fine finish
- Radiused edges reduce transition lines
- Uses centrifugal force to grip the abrasive belt
- More consistent performance than pneumatic wheels
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 3 1/2 Inch |
|---|---|
| Dimension 3 | 1 Inch |
| Form Type | Expander |
| Model Number | 28718 |
| Product Form | Drum |
| Size Description | 5 1/2 in x 3 1/2 in x 1 in |
| Type | Expander |
| Density Rating | Soft |
| Diameter | 5 Inch |
| Dimension 1 | 5 Inch |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Width | 3.5 Inch |
| Series | 3M |
| Width (Metric) | 88.9 mm |
| Function/Attachment Style | Mechanical Attachment |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Color | Black |
| Diameter (Metric) | 127 mm |
| Converted Form | Expanding Drum |