
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 60 Inch, 120 YF-weight, Cloth Belt 577F, 25 per inner 50 per case
- Item Code: 051141-30704
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 577F features alumina zirconia abrasive grain for increased cutting efficiency over aluminum oxide belts, and is backed with a heavy, water-resistant polyester backing that stands up to high-pressure applications and edge work. The durable backing ensures long life and supports both wet and dry operations.
Features
Back To Top- Heavyweight cloth backing provides durability for high-production environments
- Tough alumina zirconia abrasive mineral cuts fast and performs well on many substrates
- Available in a range of sizes and grades
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.153 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 5.01 |
| Inner Height | 2.2 |
| Inner UPC | 30051141307047 |
| Converted Form | Narrow Belt |
| Dimension 2 | 60 Inch |
| Inner Total Pack Level Units | 25 |
| Length | 60 Inch |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Color | Green |
| Length (Metric) | 1524 mm |
| Inner Total Base Units | 25 |
| Product Form | Belt |
| Series | 3M |
| Size Description | 2 in X 60 in |
| Backing Weight | YF Weight |
| Grade | 120 |
| Inner Pack Level Quantity | 25 |
| Model Number | 577F |
| Substrate Category | Metal |
| Coat Type | Closed Coat |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Inner Depth/Length | 60 |
| Splice Type | Film Media Splice |
| Brand | 3M |
| Inner Width | 2 |
| Mineral Type | Alumina Zirconia |
| Primary Application | Metalworking |
| Sub Applications | Centerless Grinding (Dry);Flat Finishing (Wet or Dry) |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Cobalt & Nickel Alloy;Copper;Hardened Steel;Stainless Steel;Titanium;Zirconium |