
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 132 Inch, P320, J-weight, Cloth Belt 302D, 25 per inner 50 per case
- Item Code: 051141-30734
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 302D is an aluminum oxide belt with open coat construction and a flexible J-weight backing that conforms well for sanding contours and complex parts.
Features
Back To Top- Flexible cloth backing provides ideal conformability for blending and finishing contours and complex parts
- Open coat construction helps evacuate sanding dust from the belt for a more aggressive cut and longer abrasive life, which means greater productivity
- Suitable for dry metalworking applications
- Resin bonded belt maximizes abrasive life
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 132 Inch |
|---|---|
| Color | Brown |
| Converted Form | Narrow Belt |
| Grade | P320 |
| Series | 3M™ |
| Width | 2 Inch |
| Product Form | Belt |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Substrate Category | Metal |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Cobalt & Nickel Alloy;Copper;Hardened Steel;Stainless Steel;Titanium |
| Primary Application | Metalworking |
| Splice Type | Film Media Splice |
| Backing Material | Cloth |
| Length (Metric) | 3352.8 mm |
| Backing Weight | J Weight |
| Brand | 3M |
| Size Description | 2 in X 132 in |
| Coat Type | Closed Coat |
| Length | 132 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |