
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 7/8 in. 36 Grit 577F T29 3M™ Flap Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 051141-30987
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Flap Disc 577F tackles the toughest high-pressure metalworking applications and leaves a blended finish, all in a single step. This abrasive flap disc features fast-cutting alumina zirconia mineral on durable polyester-backed flaps for extra cutting power, and long life on heavy duty applications such as weld removal, sharp-edge work, and beveling.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Alumina zirconia mineral with a grinding aid provides more cutting power than aluminum oxide across all metal types
- Flaps combine grinding and blending into one step for time savings
- Heavyweight polyester-backed flaps provide longer life on high-pressure applications such as sharp-edge work and beveling
- Quick change disc simplifies disc changes
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Alumina Zirconia |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Form Type | T29 |
| Product Number | 577F |
| 3M Brand | 3M™ |
| Center Hole Metric | 22.225 mm |
| Brand | 3M |
| Substrate | Stainless Steel |
| Application | Grinding, Deburring, Polishing, Finishing |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Backing Weight | YF Weight |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Grit | 36 |
| Attachment Type | Threaded |
| Coat Type | Closed Coat |
| Disc Type | T29 |
| For Use On | Carbon Steel |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Color | Green |
| Product Form | Disc |