
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x 1/8 in. S-Medium 822304 Standard Abrasives™ Buff and Blend Hook and Loop EP Disc, 25/Pac 250 ea/Case
- Item Code: 051141-43274
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A good starting point for many different light-duty applications, the Standard Abrasives™ Buff and Blend Hook and Loop EP Disc is a versatile non-woven abrasive disc designed to lightly blend, clean, deburr and finish a variety of metals. We added a hook and loop style backing for use with a hook and loop holder pad (sold separately) on a random orbital sander.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- Moderately aggressive non-woven material is suitable for light-duty industrial applications
- Hook and loop style attachment is used on random orbital sanding systems
- Multi-purpose abrasive is suitable for use on most metals
- Tough, pliable nylon web cleans and deburrs while leaving a professional finish
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris that can clog the abrasive
- Available in a range of grades of aluminum oxide mineral
- Maroon
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter Metric | 3.048 mm |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.12 in |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Grade | Medium |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |