
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. A/O Medium 848332 QS200PM Die TSM Maroon Standard Abrasives™ Quick Change Surface Conditioning XD Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 051141-43460
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Quick Change Surface Conditioning XD Disc features the strongest, most durable surface conditioning material for aggressive applications. Prepping for final finishes and coatings becomes an efficient one-step routine with an XD disc. A reliable choice for edgework, some of its best uses include deburring and blending, while leaving a professional finish.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- Stiff resin bond supports outstanding cut and edge durability
- Designed for blending and deburring on ferrous and non-ferrous metals, stainless steel, and high nickel/chrome alloys
- Aluminum oxide on XD material provides high initial and extended cut rate on flats and edges
- Best choice on ferrous materials when high contact pressure and stock removal are required
- Open web responds to surface irregularities and minimizes gouging of the part
- Non-woven construction provides long life, flexibility and heat-resistance
- Easy fastening and swapping of quick change discs enhances tool efficiency and worker productivity
- Available in brown, coarse-grade discs and maroon, medium-grade discs
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Red |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | TSM |
| Color | Maroon |
| Hole Configuration | QS200PM |
| Product Form | Disc |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Grade | Medium |