
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x 5/8"-11 40+ 967A T29 Quick Change 3M™ Cubitron™ II Flap Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 051141-54180
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Flap Disc 967A is ideal for medium-pressure applications on flat and contoured surfaces, especially in light deburring or weld leveling to prep for paint in mild steel. It’s also great for stainless steel fabrication where finish and gouge resistance are important. Powered by 3M Precision-Shaped Grain, this disc cuts fast and lasts long.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- Ideal 3M flap disc for medium-duty applications like weld removal and surface preparation
- Built with 3M Precision-Shaped Grain for an exceptionally fast cut, helping increase productivity
- Poly-cotton backing delivers controlled, even wear in medium unit pressure applications
- Individual flaps break down, exposing fresh mineral to deliver consistent cut rate for the life of the disc
- Easy to use, with less gouging than fiber discs and bonded wheels
- Offers a great balance of fast cut and long life
Tech Specs
Back To Top| Maximum Speed | 12000 rpm |
|---|---|
| Backing Material | Poly-cotton |
| Color Family | Red |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Backing Weight | Y Weight |
| Disc Type | T29 |
| Product Number | 967A |
| Brand | 3M |
| Color | Maroon |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Application | Deburring, Grinding |
| For Use On | All Metals |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Thread Size | 5/8-11 |
| Substrate | All Metal |
| Coat Type | Closed Coat |
| Product Form | Flap Disc |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Grit | 40+ |