
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. 40+ X-weight 947A R150S Die TR Maroon 3M™ Cubitron™ II Roloc™ Durable Edge Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 051141-54239
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Roloc™ Durable Edge Disc 947A has a name that precedes it. This disc reflects the benefits of Cubitron™ II and Roloc™ products — coupling the sharp, consistent cutting action of Cubitron™ II discs with an easy-to-use Roloc™ attachment. Built for durability and strength, it's great for edge work, because it stands up to edges without tattering or fraying.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- 3M Precision-Shaped Grain delivers sharp, cool, consistent cutting action
- Evenly-spaced grain features gaps that help debris escape, bolstering abrasive's ability to resist loading
- Poly-cotton backing offers great tensile strength, helping enhance overall abrasive durability
- Heavy X-weight backing does not wear and tear easily, rendering the disc a good match for edgework
- Roloc™ attachment makes disc to tool attachment swift and easy
Tech Specs
Back To Top| Application | Deflashing, Surface Finishing |
|---|---|
| Hole Configuration | R150S |
| Overall Diameter Decimal | 1.5 in |
| Backing Material | Poly-cotton |
| Brand | 3M |
| Color | Maroon |
| Overall Diameter Metric | 38.1 mm |
| Attachment Type | TR |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Product Number | 947A |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color Family | Red |
| Grit | 40+ |
| Maximum Speed | 30000 rpm |