
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. P180 C-weight 236U 55500 3M Xtract™ Paper Disc, 50/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 051141-55500
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Xtract™ Paper Disc 236U features a 3M proprietary multi-hole pattern that evacuates dust better than 5- or 6-hole products — dramatically increasing disc life. The design achieves an ideal balance between the abrasive surface and dust extraction holes to maximize cut and optimize the life of the disc.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- BUILT FOR VERSATILITY: Covers a wide range of applications, including finishing, sanding, surface preparation and grinding
- DESIGNED FOR CLEAN SANDING: 3M Xtract™ proprietary multi-hole pattern provides superior dust extraction to prevent loading, increase productivity and provide a cleaner work environment
- WORKS WELL ON MANY SURFACES: Suitable for use on aluminum, carbon steel, composites, wood, fiberglass, gelcoat, paint and glass
- QUICK AND EASY DISC CHANGES: 3M™ Hookit™ attachment system allows for easy disc changes and helps optimize disc life
- OPEN COAT CONSTRUCTION: Open coat construction and load-resistant coating prevent clogging to optimize cut throughout the life of the disc
- TOUGH MINERAL: Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast and performs well on many surfaces
- HEAVYWEIGHT BACKING: Strong C-weight paper backing supports aggressive sanding
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from grades between P80 and P500 to match your specific application
Tech Specs
Back To Top| Number of Vacuum Holes | 147.0 |
|---|---|
| Color | Gold |
| 3M Brand | Xtract™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deflashing, Finishing, General Purpose Sanding, Random Orbital Sanding, Sanding, Surface Finishing |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Number | 236U |
| Coat Type | Open Coat |
| Hole Configuration | 500LG |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Vacuum Support | Yes |
| Backing Weight | C Weight |
| Wet or Dry | Dry |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Brand | 3M |
| Color Family | Yellow |
| Grit | P180 |
| Backing Material | Paper |
| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Hand Sanding, Random Orbital Discs, Random Orbital Sanders, Robotics |
| For Use On | Aluminum |
| Bond Type | Resin |
| Substrate | Aluminum |