
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. P400 C-weight 236U 3M Xtract™ Paper Disc, 50/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 051141-55525
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Xtract™ Paper Disc 236U features a 3M proprietary multi-hole pattern that evacuates dust better than 5- or 6-hole products — dramatically increasing disc life. The design achieves an ideal balance between the abrasive surface and dust extraction holes to maximize cut and optimize the life of the disc.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- BUILT FOR VERSATILITY: Covers a wide range of applications, including finishing, sanding, surface preparation and grinding
- DESIGNED FOR CLEAN SANDING: 3M Xtract™ proprietary multi-hole pattern provides superior dust extraction to prevent loading, increase productivity and provide a cleaner work environment
- WORKS WELL ON MANY SURFACES: Suitable for use on aluminum, carbon steel, composites, wood, fiberglass, gelcoat, paint and glass
- QUICK AND EASY DISC CHANGES: 3M™ Hookit™ attachment system allows for easy disc changes and helps optimize disc life
- OPEN COAT CONSTRUCTION: Open coat construction and load-resistant coating prevent clogging to optimize cut throughout the life of the disc
- TOUGH MINERAL: Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast and performs well on many surfaces
- HEAVYWEIGHT BACKING: Strong C-weight paper backing supports aggressive sanding
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from grades between P80 and P500 to match your specific application
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Hand Sanding, Random Orbital Discs, Random Orbital Sanders, Robotics |
|---|---|
| For Use On | Aluminum |
| Grit | P400 |
| Hole Configuration | 300LG |
| Coat Type | Open Coat |
| Number of Vacuum Holes | 87.0 |
| Application | Blending, Deflashing, Finishing, General Purpose Sanding, Random Orbital Sanding, Sanding, Surface Finishing |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Bond Type | Resin |
| Substrate | Aluminum |
| Vacuum Support | Yes |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Product Form | Disc |
| Wet or Dry | Dry |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Weight | C Weight |
| Brand | 3M |
| 3M Brand | Xtract™ |
| Color | Gold |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Product Number | 236U |
| Backing Material | Paper |
| Color Family | Yellow |