
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 Inch x 4 Inch x 5/8-11, 7A CRS, Match and Finish High Strength Flap Brush, 1 per case
- Item Code: 051141-55749
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Rows of high strength nowoven material in a radial brush form provides consistency and conformability for finishing of all metals. To be used in conjuntion with the 3M™ line of 1HP Inline Sanders. Flap Brushes come with convenient four-way keyway attachment for easy changeover
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Flap Brush |
|---|---|
| Dimension 1 | 4 1/2 in |
| Dimension 3 | 5/8 in |
| Equipment - Machines | Match and Finish Sanders |
| Product Form | Flap Brush |
| Size Description | 4 1/2 in x 4 in x 5/8-11 |
| Diameter | 4.5 Inch |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Dimension 2 | 4 in |
| Thread Size | 5/8-11 EXT |
| Density | 7 |
| Diameter (Metric) | 114.3 mm |
| Primary Application | Metalworking |
| Color | Gold |
| Grade | CRS |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Substrate Category | Metal |
| Substrates | All Metals |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Brand | 3M |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Density Rating | Hard |
| Width | 4 Inch |