
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 Inch x 11 Inch, 80 Grade, D-weight, Paper Sheet 346U, 500 per case
- Item Code: 051144-02115
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Paper Sheet 346U is constructed of aluminum oxide and comes in a range of grades and sizes to accommodate many different projects. The paper backing is durable for coarse sanding, yet flexible enough to be used on curved surfaces. Its cut-rate and durability make this an excellent choice for blending the joints of connecting pieces in wood- and metal-working.
Features
Back To Top- Load resistant open-coat feature enables longer use before replacement
- Strong, D-weight paper backing supports aggressive sanding
- Sheets are conformable to various workpieces and usable by either hand or machine
- Sheets come in a number of sizes to accommodate various applications
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.099 |
|---|---|
| Inner Depth/Length | 1.65 |
| Inner Gross Weight | 3.25 |
| Inner Height | 11.5 |
| Inner UPC | 30051144021155 |
| Inner Width | 9 |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Copper;Fiberglass;Gelcoat;Hardwood;Plastic;Softwood |
| Backing Material | Paper |
| Color | Gold |
| Converted Form | Sheet |
| Backing Weight | D Weight |
| Length | 11 Inch |
| Primary Application | Metalworking |
| Inner Total Base Units | 50 |
| Inner Total Pack Level Units | 50 |
| Product Form | Sheet |
| Width (Metric) | 228.6 mm |
| Grade | 80 |
| Coat Type | Open Coat |
| Length (Metric) | 279.4 mm |
| Dimension 1 | 9 Inch |
| Inner Pack Level Quantity | 50 |
| Size Description | 9 in X 11 in |
| Dimension 2 | 11 Inch |
| Model Number | 346U |
| Series | 3M |
| Substrate Category | Composite;Metal;Paint & Primer;Wood |
| Width | 9 Inch |
| Brand | 3M |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |