
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2-3/4 Inch x 17-1/2 Inch, 80 Grade, D-weight, Paper Sheet 346U, 100 per inner 1000 per case
- Item Code: 051144-02135
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Paper Sheet 346U is constructed of aluminum oxide and comes in a range of grades and sizes to accommodate many different projects. The paper backing is durable for coarse sanding, yet flexible enough to be used on curved surfaces. Its cut-rate and durability make this an excellent choice for blending the joints of connecting pieces in wood- and metal-working.
Features
Back To Top- Load resistant open-coat feature enables longer use before replacement
- Strong, D-weight paper backing supports aggressive sanding
- Sheets are conformable to various workpieces and usable by either hand or machine
- Sheets come in a number of sizes to accommodate various applications
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 2 3/4 Inch |
|---|---|
| Dimension 2 | 17 1/2 Inch |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.075 |
| Inner Depth/Length | 2.937 |
| Inner Gross Weight | 3.11 |
| Inner Height | 2.5 |
| Inner UPC | 30051144021353 |
| Inner Width | 17.75 |
| Length | 17.5 Inch |
| Length (Metric) | 444.5 mm |
| Size Description | 2 3/4 in X 17 1/2 in |
| Substrate Category | Composite;Metal;Paint & Primer;Wood |
| Width | 2.75 Inch |
| Width (Metric) | 69.85 mm |
| Backing Material | Paper |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Backing Weight | D Weight |
| Converted Form | Sheet |
| Primary Application | Metalworking |
| Product Form | Sheet |
| Brand | 3M |
| Color | Gold |
| Model Number | 346U |
| Series | 3M |
| Grade | 80 |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Copper;Fiberglass;Gelcoat;Hardwood;Plastic;Softwood |
| Inner Pack Level Quantity | 100 |
| Coat Type | Open Coat |
| Inner Total Base Units | 100 |
| Inner Total Pack Level Units | 100 |