
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 Inch x 11 Inch, FIN, Utility Cloth Sheet 011K , 250 per case
- Item Code: 051144-02431
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Utility Cloth Sheet 011K is a light-weight pliable abrasive cloth sheet made from emery and used for hand polishing of wood and soft metals. Although in most cases aluminum oxide has replaced natural minerals because of its superior cut-rate and durability, many traditionalists still prefer softer natural minerals such as emery for final finishes.
Features
Back To Top- Lightweight cloth backing is both flexible and durable for hand sanding without tearing
- Flexible backing works well on contours
- Closed coat maximizes the cutting surface
- Sheets can be torn by hand for convenient sizing and reduced waste
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.074 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 3.6 |
| Inner UPC | 30051144024316 |
| Coat Type | Closed Coat |
| Inner Width | 1.25 |
| Length | 11 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Substrates | All Metals;Paint |
| Color | Black |
| Grade | FIN |
| Size Description | 9 in X 11 in |
| Backing Material | Cloth |
| Dimension 1 | 9 Inch |
| Product Category | Abrasives |
| Converted Form | Sheet |
| Inner Total Pack Level Units | 50 |
| Length (Metric) | 279.4 mm |
| Product Form | Sheet |
| Backing Weight | J Weight |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Width (Metric) | 228.6 mm |
| Form Type | Utility |
| Inner Height | 9.063 |
| Inner Total Base Units | 50 |
| Series | 3M™ |
| Substrate Category | Metal;Paint & Primer |
| Width | 9 Inch |
| Dimension 2 | 11 Inch |
| Inner Depth/Length | 11.25 |
| Inner Pack Level Quantity | 50 |
| Brand | 3M |