
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 Inch x 11 Inch MED, Utility Cloth Sheet 011K , 250 per case
- Item Code: 051144-02432
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Utility Cloth Sheet 011K is a light-weight pliable abrasive cloth sheet made from emery and used for hand polishing of wood and soft metals. Although in most cases aluminum oxide has replaced natural minerals because of its superior cut-rate and durability, many traditionalists still prefer softer natural minerals such as emery for final finishes.
Features
Back To Top- Lightweight cloth backing is both flexible and durable for hand sanding without tearing
- Flexible backing works well on contours
- Closed coat maximizes the cutting surface
- Sheets can be torn by hand for convenient sizing and reduced waste
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.045 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 4.92 |
| Inner UPC | 30051144024323 |
| Grade | MED |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 11 Inch |
| Inner Total Base Units | 50 |
| Substrates | All Metals;Paint |
| Width | 9 Inch |
| Inner Pack Level Quantity | 50 |
| Size Description | 9 in X 11 in |
| Dimension 1 | 9 Inch |
| Inner Height | 11.25 |
| Inner Total Pack Level Units | 50 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Cloth |
| Inner Depth/Length | 0.75 |
| Length (Metric) | 279.4 mm |
| Color | Black |
| Converted Form | Sheet |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Product Category | Abrasives |
| Series | 3M™ |
| Width (Metric) | 228.6 mm |
| Inner Width | 9.25 |
| Product Form | Sheet |
| Backing Weight | J Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Form Type | Utility |
| Length | 11 Inch |
| Substrate Category | Metal;Paint & Primer |