
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 50 Yard, 80 Grade, J-weight, Utility Cloth Roll 211K, 5 per case
- Item Code: 051144-05010
- Brand: 3M
- Unit Size: 5
Description
3M™ Utility Cloth Roll 211K provides a light-weight cloth sandpaper used for hand sanding in many different applications. Constructed with aluminum oxide abrasive, these rolls come in a range of grades for common applications such as deburring, blending and repairing metal finishes, rust or other contaminant removal, and surface preparation for paints and coatings.
Features
Back To Top- Flexible cloth backing makes a good general purpose abrasive for dry sanding
- Closed coat construction provides a consistent, fine finish
- Glue bond yields uniform, fine finishes in dry applications
- Available in grades from 8 to 5 and make-to-order converted forms
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 1 Inch |
|---|---|
| Form Type | Utility |
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Size Description | 1 in X 50 YDS |
| Substrate Category | Metal;Paint & Primer |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Color | Gray |
| Converted Form | Roll |
| Length | 50 Linear Yard |
| Backing Material | Cloth |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 50 YD |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Substrates | All Metals;Paint |
| Backing Weight | J Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grade | 80 |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Product Form | Roll |
| Width | 1 Inch |
| Series | 3M™ |