
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 1 Inch, 36 Grade, X-weight, 3M Abrasive Cloth Band 341D, 100 per case
- Item Code: 051144-11976
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Abrasive Cloth Band 341D is a spiral band or short tube that conforms to inner and outer contours for sanding and shaping. Fast-cutting aluminum oxide abrasive grains are resin-bonded to a durable cloth backing to provide fast continuous cut and long-life performance. Our band is a versatile product that can be used for grinding to remove parting lines or seams, imperfections, and burrs.
Features
Back To Top- X-weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Tough aluminum oxide abrasive mineral cuts fast and performs well on many substrates
- Bands fit onto a rubber expander wheel attachment (sold separately) for use with a die grinder or rotary drill
Tech Specs
Back To Top| Color | Brown |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 19.05 mm |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Stainless Steel |
| Model Number | 341D |
| Product Form | Belt |
| Series | 3M |
| Diameter | 0.75 Inch |
| Primary Application | Metalworking |
| Size Description | 3/4 in DIA X 1 in WD |
| Substrate Category | Metal |
| Backing Weight | X Weight |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 3/4 Inch |
| Dimension 2 | 1 Inch |
| Grade | 36 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Width | 1 Inch |
| Backing Material | Cloth |
| Converted Form | Band |
| Width (Metric) | 25.4 mm |