
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 Inch x 11 Inch, 400 Grade, J-weight, Utility Cloth Sheet 211K, 50 per inner 250 per case
- Item Code: 051144-12501
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Utility Cloth Sheet 211K provides a light-weight cloth sandpaper used for hand sanding. This closed coat product uses aluminum oxide mineral in its construction. These rolls come in a range of grades for common applications such as repairing (metal finishes, rust or other contaminant removal), deburring, blending and surface preparation for paints and coatings.
Features
Back To Top- Flexible cloth backing works well on contours and can be twisted or folded
- Cloth backing is both flexible and durable enough for machine use
- Sheets can be torn by hand for convenient sizing and reduced waste
- Suitable for use on both ferrous and non-ferrous metals
Tech Specs
Back To Top| Inner Gross Weight | 2.844 |
|---|---|
| Inner UPC | 30051144125013 |
| Inner Width | 9.062 |
| Backing Material | Cloth |
| Dimension 1 | 9 Inch |
| Dimension 2 | 11 Inch |
| Inner Depth/Length | 0.75 |
| Inner Height | 11.25 |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Series | 3M™ |
| Width (Metric) | 228.6 mm |
| Backing Weight | J Weight |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |
| Length | 11 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Substrates | All Metals;Paint |
| Form Type | Utility |
| Inner Total Base Units | 50 |
| Substrate Category | Metal;Paint & Primer |
| Width | 9 Inch |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.044 |
| Inner Total Pack Level Units | 50 |
| Length (Metric) | 279.4 mm |
| Color | Black |
| Size Description | 9 in X 11 in |
| Converted Form | Sheet |
| Grade | 400 |
| Inner Pack Level Quantity | 50 |
| Product Form | Sheet |