
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH P120 F-weight 363I 500FH Die D/F 5HL 3M™ Stikit™ Paper Disc Roll, 100 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 051144-13669
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Stikit™ Paper Disc Roll 363I offers heavy duty paper discs capable of medium stock removal and consistent finishing on both wood and metal, with convenient adhesive backing ready for quick and easy attachment to a Stikit backup pad (sold separately), eliminating the need for disc liners. Standard and dust-free versions are available.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- 3M™ Stikit™ adhesive backing allows for quick application and easy removal
- Convenient disc rolls eliminate the need to remove disc liners from individual discs
- Aluminum oxide on heavy F-weight paper backing provides the durability needed for both stock removal and finishing
- Open coating prevents clogging to maximize cut and extend the life of the abrasive
- Resin bond resists heat to prolong the life of the disc
Tech Specs
Back To Top| Color | Gold |
|---|---|
| Color Family | Yellow |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Vacuum Support | Yes |
| Application | Finishing, Grinding, Sanding |
| Product Number | 363I |
| Backing Weight | F Weight |
| Attachment Type | PSA |
| Coat Type | Closed Coat |
| Form Type | Vacuum |
| Number of Vacuum Holes | 5.0 |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Form | Disc Roll |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| For Use On | Aluminum |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Substrate | Aluminum |
| Backing Material | Paper |
| Grit | P120 |