
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 Inch x 1 Inch x 1/8 Inch, 60 Grade, X-weight, Cartridge Roll 341D, 100 per case
- Item Code: 051144-14024
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cartridge Roll 341D gives you easy access to small, hard-to-reach spaces for sanding and finishing. As the outermost abrasive layer wears down, the cloth backing frays to expose fresh abrasive layers for continued cutting action.
Features
Back To Top- Cloth backing supports heavy sanding yet frays to expose fresh abrasive
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Aluminum oxide abrasive in a closed-coat layer provides fast cut and long life
- Rolls attach to a compatible cartridge roll mandrel (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Dimension 3 | 1/8 Inch |
|---|---|
| Size Description | 3/8 in DIA X 1 in L X 1/8 in CH |
| Backing Material | Cloth |
| Diameter | 0 Inch |
| Backing Weight | X Weight |
| Brand | 3M |
| Grade | 60 |
| Primary Application | Metalworking |
| Shape | Regular |
| Dimension 1 | 3/8 Inch |
| Dimension 2 | 1 Inch |
| Form Type | Regular |
| Length | 1 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Converted Form | Cartridge Roll |
| Length (Metric) | 25.4 mm |
| Diameter (Metric) | 9.525 mm |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Stainless Steel |
| Center Hole Diameter | 0.125 |
| Product Form | Cartridge Roll |
| Center Hole Diameter (Metric) | 3.175 |
| Series | 3M™ |
| Substrate Category | Metal |