
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH 80 Micron 268L 600Z Die 3M™ MicroFinishing PSA Film Disc, 25/Pac 500 ea/Case
- Item Code: 051144-14855
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Microfinishing PSA Film Disc 268L features micron-graded aluminum oxide mineral, which is bonded to a durable polyester film backing, to produce a fast cut-rate and uniform finish on wood, solid surface composites, metals, plastic and fiberglass.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- Tear resistant disc withstands heavy usage, prolonging abrasive service life
- Fast-cutting aluminum oxide mineral provides a uniform finish
- Pressure Sensitive Adhesive (PSA) backing for easy attachment to abrasive tools
- May be run wet to reduce loading and airborne residue
- May be used on a variety of substrates, including metals, hardwoods and softwoods
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | PSA |
|---|---|
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Polyester Film |
| Brand | 3M |
| Product Key | 268L |
| Product Number | 268L |
| Substrate | Paint |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Type | D |
| Color | Black |
| 3M Brand | 3M™ |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color Family | Black |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Micron Grade | 80 ?m |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |