
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH 30 Micron 468L 500X Die 3M™ MicroFinishing PSA Film Disc, 25/Bag 500 ea/Case
- Item Code: 051144-14859
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Microfinishing PSA Film Disc 468L is designed to help you get the finest finish possible. It features micron-graded silicon carbide abrasive bonded to a durable polyester film backing to produce a fast cut-rate and uniform finish on wood, composites, plastic, fiberglass and metal.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- Silicon carbide mineral cuts sharp and fast, helping to rid substrate of imperfections
- Ideal for sanding plastics, wood, paint, e-coat and composites
- Strong 3 mil polyester film backing resists tearing and enhances abrasive durability
- Open coat construction provides aggressive cut and reduced loading
- Pressure sensitive adhesive backing makes attachment swift and simple
- Use wet or dry
Tech Specs
Back To Top| Application | Finishing, Sanding |
|---|---|
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| 3M Brand | 3M™ |
| Color | Green |
| Equipment - Machines | Bench Top Motors, Random Orbital Sanders |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Number | 468L |
| Attachment Type | PSA |
| Product Form | Disc |
| Product Key | 468L |
| Color Family | Green |
| Micron Grade | 30 ?m |
| Substrate | Composite |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Brand | 3M |
| Backing Type | E |