
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. x NH 60 X-weight 348D 150S Die 3M™ PSA Cloth Disc, 50/Bag 500 ea/Case
- Item Code: 051144-20922
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ PSA Cloth Disc 348D is a heavy-duty sanding disc that features a high-strength pressure sensitive adhesive backing that adheres to a backup pad or a steel platen for an efficient application and clean removal.
ORDER IN MULTIPLES of 4000
Features
Back To Top- Pressure sensitive adhesive backing easily adheres to a backup pad or steel platen and allows for clean and fast removal for quick replacement
- X-weight, durable cloth backing supports aggressive applications without tearing or edge wear
- Aluminum oxide abrasive cuts fast, has a long life, and performs well on many surfaces
- Resin bond protects the disc from heat damage, extending the life of the disc
- Disc can be used for both wet and dry applications
Tech Specs
Back To Top| Sanding Type | Wet/Dry |
|---|---|
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Sanding |
| Product Form | Disc |
| Bond Type | Resin |
| Grit | 60 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Brown |
| For Use On | Aluminum |
| Overall Diameter Decimal | 1.5 in |
| Product Number | 348D |
| Substrate | Aluminum |
| Attachment Type | PSA |
| Color | Brown |
| 3M Brand | 3M™ |
| Backing Weight | X Weight |
| Brand | 3M |
| Equipment - Machines | Bench Top Motors, Random Orbital Sanders |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 38.1 mm |
| Backing Material | Cloth |
| Coat Type | Closed Coat |