
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
P150 F-weight 363I 3M™ Stikit™ Paper Disc Roll, 100 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 051144-21790
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Stikit™ Paper Disc Roll 363I offers heavy duty paper discs capable of medium stock removal and consistent finishing on both wood and metal, with convenient adhesive backing ready for quick and easy attachment to a Stikit backup pad (sold separately), eliminating the need for disc liners. Standard and dust-free versions are available.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- 3M™ Stikit™ adhesive backing allows for quick application and easy removal
- Convenient disc rolls eliminate the need to remove disc liners from individual discs
- Aluminum oxide on heavy F-weight paper backing provides the durability needed for both stock removal and finishing
- Open coating prevents clogging to maximize cut and extend the life of the abrasive
- Resin bond resists heat to prolong the life of the disc
Tech Specs
Back To Top| Net Weight Imperial | 17.85 lb |
|---|---|
| Net Weight Metric | 8.1 kg |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Weight | F Weight |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Vacuum Support | No |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Hole Configuration | 600Z |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Number | 363I |
| Substrate | Aluminum |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Brand | 3M |
| Color | Gold |
| Application | Finishing, Grinding, Sanding |
| Backing Material | Paper |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color Family | Yellow |
| For Use On | Aluminum |
| Grit | P150 |
| Product Form | Disc Roll |