
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH P100 F-weight 363I 600Z Die 3M™ Stikit™ Paper Disc Roll, 100 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 051144-21792
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Stikit™ Paper Disc Roll 363I offers heavy duty paper discs capable of medium stock removal and consistent finishing on both wood and metal, with convenient adhesive backing ready for quick and easy attachment to a Stikit backup pad (sold separately), eliminating the need for disc liners. Standard and dust-free versions are available.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- 3M™ Stikit™ adhesive backing allows for quick application and easy removal
- Convenient disc rolls eliminate the need to remove disc liners from individual discs
- Aluminum oxide on heavy F-weight paper backing provides the durability needed for both stock removal and finishing
- Open coating prevents clogging to maximize cut and extend the life of the abrasive
- Resin bond resists heat to prolong the life of the disc
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Product Form | Disc Roll |
| Backing Material | Paper |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Backing Weight | F Weight |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Substrate | Aluminum |
| Application | Finishing, Grinding, Sanding |
| Color | Gold |
| Color Family | Yellow |
| For Use On | Aluminum |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Coat Type | Closed Coat |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Brand | 3M |
| Grit | P100 |
| Product Number | 363I |
| Vacuum Support | No |
| Attachment Type | PSA |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |