
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 Inch x 60 Inch, 36 Grade, X-weight, Cloth Belt 341D, 50 per case
- Item Code: 051144-26443
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 341D is a durable aluminum oxide cloth belt recommended for your metal deburring, general metalworking, and some woodworking applications. It is suitable for wide belt, edge, or portable belt sanding, and can be used for a variety of applications on metal substrates and wood.
Features
Back To Top- X-weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Tough aluminum oxide abrasive mineral cuts fast and performs well on many substrates
- Bands fit onto a rubber expander wheel attachment (sold separately) for use with a die grinder or rotary drill
Tech Specs
Back To Top| Color | Brown |
|---|---|
| Converted Form | Narrow Belt |
| Dimension 2 | 60 Inch |
| Length | 60 Inch |
| Primary Application | Metalworking;Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Substrates | Aluminum;Brass;Carbon Steel;Cobalt & Nickel Alloy;Copper;Hardened Steel;Hardwood;Stainless Steel;Titanium |
| Width | 1.5 Inch |
| Model Number | 341D |
| Product Form | Belt |
| Series | 3M |
| Backing Weight | X Weight |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grade | 36 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Size Description | 1 1/2 in X 60 in |
| Sub Applications | Centerless Grinding (Dry);Flat Finishing (Dry) |
| Substrate Category | Metal;Wood |
| Dimension 1 | 1 1/2 Inch |
| Backing Material | Cloth |
| Splice Type | Film Media Splice |
| Length (Metric) | 1524 mm |
| Width (Metric) | 38.1 mm |