
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 Inch x 1 Inch x 1/4 Inch, 60 Grade, X-weight, Flap Wheel Type 83 244D, 10 per case
- Item Code: 051144-35472
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
An aluminum oxide flap wheel type 83 or type 84 constructed on a X weight, cloth backing. Resin bonded for heat resistance.
Features
Back To Top- Aluminum oxide mineral cuts sharp, lasts long and finishes fine
- X-weight cotton cloth backing is both durable and malleable to minimize gouging and marring
- Offered in Type 83 (T83) or Type 84 (T84) mounting systems
- Cloth-backed abrasive resists tearing and stands up to edges
Tech Specs
Back To Top| Shank Size | 0.25 |
|---|---|
| Size Description | 1 1/2 in DIA X 1 in WD X 1/4 in SHA |
| Substrates | Carbon Steel |
| Dimension 3 | 1/4 Inch |
| Wheel Type | Type 83 |
| Dimension 1 | 1 1/2 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Substrate Category | Metal |
| Brand | 3M |
| Product Form | Wheel |
| Attachment Type | Shaft |
| Backing Material | Rayon Cloth |
| Dimension 2 | 1 Inch |
| Form Type | Flap |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Diameter | 1.5 Inch |
| Series | 3M™ |
| Converted Form | Flap Wheel |
| Diameter (Metric) | 38.1 mm |
| Primary Application | Metalworking |
| Backing Weight | X Weight |
| Grade | 60 |
| Width | 1 Inch |