
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 2 Inch x 1/4 Inch, Rubber Cushion Polishing Wheel 45127, 1 per case
- Item Code: 051144-45127
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A mechanically expandable rubber cushion safely keeps the band or belt from slipping during use. Use with 3M™ Coated Abrasive Bands and Belts.
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Expanding Drum |
|---|---|
| Form Type | Rubber Cushion |
| Primary Application | Abrasive Tools and Accessories |
| Size Description | 2 in x 2 in x 1/4 in |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Diameter (Metric) | 50.8 mm |
| Max RPM | 6000 |
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Attachment Type | Shaft |
| Dimension 2 | 2 Inch |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Series | 3M™ |
| Shank Size | 0.25 |
| Type | Regular |
| Width | 2 Inch |
| Dimension 3 | 1/4 Inch |
| Function/Attachment Style | Mechanical Attachment |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Product Form | Wheel |
| Diameter | 2 Inch |