
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 1 Inch x 1/4 Inch, Rubber Cushion Polishing Wheel 45153, 1 per case
- Item Code: 051144-45153
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A mechanically expandable rubber cushion safely keeps the band or belt from slipping during use. Use with 3M™ Coated Abrasive Bands and Belts.
Tech Specs
Back To Top| Max RPM | 15000 |
|---|---|
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Diameter (Metric) | 12.7 mm |
| Product Category | Abrasives |
| Size Description | 1/2 in x 1 in x 1/4 in |
| Attachment Type | Shaft |
| Dimension 1 | 1/2 Inch |
| Dimension 2 | 1 Inch |
| Product Form | Wheel |
| Shank Size | 0.25 |
| Type | Regular |
| Color | Black |
| Dimension 3 | 1/4 Inch |
| Width | 1 Inch |
| Diameter | 0.5 Inch |
| Function/Attachment Style | Mechanical Attachment |
| Series | 3M™ |
| Converted Form | Expanding Drum |
| Form Type | Rubber Cushion |