
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. 50 Grit YF-weight 777F TR Full-Flex 3M™ Roloc™ Disc 50/Carton 500 ea/Case
- Item Code: 051144-76627
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Roloc™ Disc 777F features 3M-engineered high-performing ceramic abrasive grain blended with aluminum oxide for a combination of durability and cutting efficiency that increases productivity for both stock removal and finishing. The heavy, water-resistant polyester backing supports medium-pressure applications, a consistent cut-rate, and both wet and dry applications.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- A blend of ceramic and aluminum oxide mineral self-sharpens and offers improved durability and cut-rate over aluminum oxide
- 3M™ Roloc™ attachment system enables efficient and secure attachment and removal of the disc
- Polyester backing is extremely tough to support medium-pressure applications while maintaining consistent performance in both wet and dry applications
- Grinding aid reduces grinding temperatures for processes involving heat-sensitive alloys such as stainless steel, nickel alloys, and titanium
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Orange |
|---|---|
| Backing Weight | YF Weight |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 38.1 mm |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Product Key | 777F |
| Product Number | 777F |
| Attachment Type | TR |
| Sanding Type | Wet/Dry |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding |
| Overall Diameter Decimal | 1.5 in |
| Product Form | Disc |
| Bond Type | Resin |
| Color | Orange |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| For Use On | Cobalt & Nickel Alloy |
| Grit | 50 |
| Substrate | Cobalt & Nickel Alloy |
| 3M Brand | Roloc™ |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Coat Type | Closed Coat |