
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2-1/2 Inch x 60 Inch, 60 Grade, YF-weight, Cloth Belt 777F, 25 per inner 50 per case
- Item Code: 051144-76680
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 777F features a blend of 3M™ Ceramic Abrasive Grain and aluminum oxide for increased durability and cutting efficiency and is suitable for moderate stock removal to finishing operations. The heavyweight cloth backing supports high-pressure applications, works well on heat-sensitive metals, and can be used in wet or dry applications.
Features
Back To Top- Durable ceramic/aluminum oxide blend extends belt life, producing more parts per belt and requiring fewer belt changes
- Heavyweight polyester backing supports high-pressure, tough applications and can be run wet or dry
- Contains a grinding aid to reduce heat and increase performance when used stainless steel and other exotic metals
- Durable resin bond resists deterioration from heat, extending the life of the belt
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.26 |
|---|---|
| Inner Depth/Length | 60 |
| Inner Gross Weight | 9.35 |
| Inner Height | 3 |
| Inner UPC | 30051144766803 |
| Size Description | 2 1/2 in X 60 in |
| Width (Metric) | 63.5 mm |
| Substrate Category | Metal |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Cobalt & Nickel Alloy;Copper;Hardened Steel;Stainless Steel;Titanium |
| Inner Total Base Units | 25 |
| Inner Width | 2.5 |
| Model Number | 777F |
| Product Form | Belt |
| Series | 3M |
| Width | 2.5 Inch |
| Color | Orange |
| Dimension 2 | 60 Inch |
| Inner Total Pack Level Units | 25 |
| Length | 60 Inch |
| Inner Pack Level Quantity | 25 |
| Converted Form | Narrow Belt |
| Dimension 1 | 2 1/2 Inch |
| Length (Metric) | 1524 mm |
| Primary Application | Deburring & Surface Conditioning;Frame Building and Panel Bonding |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grade | 60 |
| Mineral Type | Ceramic |
| Splice Type | Film Media Splice |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |