
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH 80 Grit YF-weight 361F TS 3M™ Roloc™ Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 051144-76795
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Roloc™ Disc 361F offers a quick-change attachment and provides durability and high performance for grinding, blending, deburring, and finishing on all metals. Fast-cutting aluminum oxide abrasive grains are bonded to the heavyweight cloth backing with durable, heat-resistant resin that supports both wet and dry applications.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- 3M™ Roloc™ attachment enables efficient and secure installation and removal of the disc
- Durable aluminum oxide abrasive grains cut fast and perform well on many surfaces
- Tough YF-weight, polyester backing supports medium-pressure applications and provides consistent performance
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
- Disc can be used in wet or dry applications
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Roloc™ |
|---|---|
| Grit | 80 |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Color Family | Brown |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Sanding Type | Wet/Dry |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding |
| Backing Weight | YF Weight |
| Color | Brown |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | TS |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Number | 361F |