
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
37 Inch x 60 Inch, P220, XF-weight, Cloth Belt 361F, 5 per case
- Item Code: 051144-76923
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 361F provides you with durability and consistent performance for grinding, blending, deburring, and finishing on all metals, including stainless steel. This belt makes an excellent choice for stainless steel coil finishing, where flexibility, durability, and heat-resistance are needed.
Features
Back To Top- Tough polyester backing provides consistent results in medium-pressure applications
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
- Construction is ideal for grinding sheets and coils, and for centerless and backstand applications
- Suitable for wet and dry applications
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Polyester Cloth |
|---|---|
| Length (Metric) | 1524 mm |
| Size Description | 37 in X 60 in |
| Splice Type | Film Media Splice |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Width | 37 Inch |
| Backing Weight | XF Weight |
| Converted Form | Wide & Flat Finishing Belt |
| Primary Application | Metalworking |
| Grade | P220 |
| Product Family | 3M™ Cloth Belt 361F |
| Series | 3M |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Copper;Stainless Steel;Titanium |
| Color | Brown |
| Dimension 1 | 37 Inch |
| Dimension 2 | 60 Inch |
| Length | 60 Inch |
| Model Number | 361F |
| Product Form | Belt |
| Width (Metric) | 939.8 mm |
| Substrate Category | Metal |