
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
37 Inch x 60 Inch, P150, Y-weight, Cloth Belt 370DZ, 5 per case
- Item Code: 051144-76928
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 370DZ is an open coat product using a premium grade aluminum oxide mineral. The cloth backing of the belt makes it suitable for both rough sanding and final finishing on wide belt and edge sanding applications.
Features
Back To Top- Open coat construction and anti-static treatment reduce loading for enhanced cut-rate and optimal abrasive life in woodworking applications
- Heavyweight cloth backing is especially suited for coarser grades on wide belt and edge sanding applications
- Washable backing is suitable for sanding wood with a lot of pitch/resin (belts load quickly) such as pine
- Resin bond withstands high heat and pressure for longer service life
Tech Specs
Back To Top| Product Family | 3M™ Cloth Belt 370DZ |
|---|---|
| Substrates | Hardwood;MDF;Particle Board;Sealers;Softwood;Whitewood |
| Converted Form | Wide & Flat Finishing Belt |
| Size Description | 37 in X 60 in |
| Splice Type | Film Media Splice |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | Y Weight |
| Coat Type | Open Coat |
| Dimension 1 | 37 Inch |
| Primary Application | Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Substrate Category | Wood |
| Grade | P150 |
| Length | 60 Inch |
| Width | 37 Inch |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 60 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Model Number | 370DZ |
| Product Form | Belt |
| Width (Metric) | 939.8 mm |
| Length (Metric) | 1524 mm |
| Series | 3M |