
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
37 Inch x 60 Inch, P120, YF-weight, Cloth Belt 777F, 5 per case
- Item Code: 051144-80450
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 777F features a blend of 3M™ Ceramic Abrasive Grain and aluminum oxide for increased durability and cutting efficiency and is suitable for moderate stock removal to finishing operations. The heavyweight cloth backing supports high-pressure applications, works well on heat-sensitive metals, and can be used in wet or dry applications.
Features
Back To Top- Durable ceramic/aluminum oxide blend extends belt life, producing more parts per belt and requiring fewer belt changes
- Heavyweight polyester backing supports high-pressure, tough applications and can be run wet or dry
- Contains a grinding aid to reduce heat and increase performance when used stainless steel and other exotic metals
- Durable resin bond resists deterioration from heat, extending the life of the belt
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Wide & Flat Finishing Belt |
|---|---|
| Size Description | 37 in X 60 in |
| Substrate Category | Metal |
| Brand | 3M |
| Model Number | 777F |
| Product Form | Belt |
| Series | 3M |
| Splice Type | Film Media Splice |
| Width (Metric) | 939.8 mm |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Dimension 2 | 60 Inch |
| Mineral Type | Ceramic |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Cobalt & Nickel Alloy;Stainless Steel;Titanium |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Orange |
| Grade | P120 |
| Length (Metric) | 1524 mm |
| Dimension 1 | 37 Inch |
| Length | 60 Inch |
| Width | 37 Inch |