
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 1 Inch x 1/4 Inch, 60 Grade, X-weight, Flap Wheel Type 83 747D, 10 per case
- Item Code: 051144-80761
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M™ Flap Wheel 747D was designed for light grinding, blending, deburring, and polishing on a variety of metals. Ceramic abrasive covered flaps conform to the work piece and provide a smooth clean finish.
Features
Back To Top- X-weight cotton backing withstands aggressive sanding and grinding
- Resin bonding resists thermal and chemical deterioration for extended wheel life
- Abrasive flap design provides a soft and smooth cut on rounded or irregular surfaces
- Includes a grind-aid to provide cooler running on stainless-steel and other metals
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Flap Wheel |
|---|---|
| Dimension 2 | 1 Inch |
| Size Description | 1 in DIA X 1 in WD X 1/4 in SHAFT |
| Backing Weight | X Weight |
| Brand | 3M |
| Grade | 60 |
| Primary Application | Metalworking |
| Width | 1 Inch |
| Backing Material | Cloth |
| Model Number | 747D |
| Substrates | Stainless Steel |
| Wheel Type | Type 83 |
| Attachment Type | Shaft |
| Form Type | Flap |
| Mineral Type | Ceramic |
| Dimension 3 | 1/4 Inch |
| Color | Orange |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Product Form | Wheel |
| Diameter | 1 Inch |
| Series | 3M™ |
| Shank Size | 0.25 |
| Substrate Category | Metal |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Diameter (Metric) | 25.4 mm |
| Shank Size (metric) | 6.35 |