
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1-3/4 Inch, 1/4 Inch Shank, P180, X-weight, Combi-S Wheel 80799, 10 per case
- Item Code: 051144-80799
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Combi-S Wheel is a unique finishing wheel composed of alternating Scotch-Brite™ non-woven flaps and aluminum oxide coated abrasive sheet. Conformable pads provide a large footprint and cushion the abrasive sheets to create a brushed, decorative finish.
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Combi Wheel |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Position | Good |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Dimension 1 | 3 in |
| Equipment - Machines | Backstand;Die Grinders;Inline Sanders |
| Model Number | CB-ZS |
| Dimension 2 | 1 3/4 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Diameter | 3 Inch |
| Product Form | Wheel |
| Shank Size | 0.25 |
| Color | Maroon |
| Size Description | 3 in x 1 3/4 in x 1/4 in1/4 Shank |
| Substrate Category | Metal |
| Width | 1.75 Inch |
| Attachment Type | Shaft |
| Brand | 3M |
| Max RPM | 8000 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Substrates | All Metals |
| Width (Metric) | 44.45 mm |
| Grade | P180 |
| Primary Application | Metalworking |