
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 40 Grit YF-weight 777F TR R400BB Die 3M™ Roloc™ Disc, 25/Carton 100 ea/Case
- Item Code: 051144-83467
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Roloc™ Disc 777F features 3M-engineered high-performing ceramic abrasive grain blended with aluminum oxide for a combination of durability and cutting efficiency that increases productivity for both stock removal and finishing. The heavy, water-resistant polyester backing supports medium-pressure applications, a consistent cut-rate, and both wet and dry applications.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- A blend of ceramic and aluminum oxide mineral self-sharpens and offers improved durability and cut-rate over aluminum oxide
- 3M™ Roloc™ attachment system enables efficient and secure attachment and removal of the disc
- Polyester backing is extremely tough to support medium-pressure applications while maintaining consistent performance in both wet and dry applications
- Grinding aid reduces grinding temperatures for processes involving heat-sensitive alloys such as stainless steel, nickel alloys, and titanium
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Ceramic |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Attachment Type | TR |
| Color | Orange |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| 3M Brand | Roloc™ |
| Backing Weight | YF Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Color Family | Orange |
| For Use On | High Nickel Alloy |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Bond Type | Resin |
| Grit | 40 |
| Substrate | High Nickel Alloy |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding |
| Brand | 3M |
| Sanding Type | Wet/Dry |
| Product Number | 777F |