
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 72 Inch, P220, JE-weight, Cloth Belt 707E, 25 per inner 50 per case
- Item Code: 051144-84506
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 707E uses a 3M™ Ceramic Aluminum Oxide Abrasives blend and is designed for light to moderate-pressure stock removal and finishing operations when you need a conformable belt for contoured surfaces. Our belt is constructed with a blend of 3M™ Ceramic Abrasive Grain and premium aluminum oxide to give you more durability and cutting efficiency over non-ceramic abrasives.
Features
Back To Top- Flexible rayon backing conforms to contoured parts for consistent finishing
- Incorporated grinding aid reduces heat and increases performance when used on stainless steel and other exotic metals
- Durable resin bond resists deterioration from heat, extending the life of the belt
- Choose this belt for light to moderate-pressure stock removal, blending, and scratch refinement
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 72 Inch |
|---|---|
| Length (Metric) | 1828.8 mm |
| Backing Weight | JE Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grade | P220 |
| Converted Form | Narrow Belt |
| Length | 72 Inch |
| Series | 3M™ |
| Splice Type | Film Media Splice |
| Substrate Category | Metal |
| Color | Orange |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Width | 2 Inch |
| Backing Material | Rayon Cloth |
| Primary Application | Metalworking |
| Size Description | 2 in X 72 in |
| Substrates | Carbon Steel;Hardened Steel;Mild Steel;Stainless Steel |
| Brand | 3M |
| Mineral Type | Ceramic |
| Product Form | Belt |