
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch x 2 Inch, TS & TSM Mandrel 85097, 5 per case
- Item Code: 051144-85097
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Primarily used for cleaning and finishing airplane seat track channels, the 3M™ Roloc™ TS and TSM Mandrel 85097 is our tool attachment that secures a ¾-inch diameter 3M™ Roloc™ TS- or TSM-style disc to a die grinder or disc sander. The mandrel is ¼ inch in diameter and extends 2 inches, enabling access to hard-to-reach channel recesses.
Features
Back To Top- Designed for cleaning and finishing of airplane seat track channels
- Enables access to hard-to-reach recesses
- Securely holds a ¾-inch Roloc„¢ TS- or TSM-style disc to a die grinder or disc sander
- Accepts both TSM and TS quick change discs
- 1/4-inch diameter shaft fits tool collet
- Quick attachment style makes disc changes easy
Tech Specs
Back To Top| Media Type | Roloc TS and TSM |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Shank Size | 1/4 in |
| Thread Attachment | Shank |
| Length | 2 in |
| Overall Length | 2 in |
| Series | Roloc |
| Pad Type | Roloc TS and TSM |
| Brand | 3M |