
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH P240 A-weight 210U 3M™ Hookit™ Paper Disc, 100/Pac 500 ea/Case
- Item Code: 051144-85115
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Hookit™ Paper Disc 210U is designed for light sanding and finishing applications with a random orbital sander on metal, wood, primer, paint, fiberglass and plastics. An open coat aluminum oxide abrasive resists loading and a hook and loop attachment system make it quick and easy to attach.
ORDER IN MULTIPLES of 1500
Features
Back To Top- Good value, general purpose disc
- Tough, open coat aluminum oxide abrasive
- Hook-and-loop discs are easy to attach, change and reuse
- Hook-and-loop attachment resists dust, dirt and debris
- Typically used on AOEM damp sanding applications on primers and e-coat
Tech Specs
Back To Top| Application | Sanding, Finishing, Polishing |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Color Family | Yellow |
| Product Form | Disc |
| Backing Weight | A Weight |
| Hole Configuration | 500X |
| Product Key | 210U |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Coat Type | Open Coat |
| Color | Gold |
| Grit | P240 |
| Max OPM | 12000 none |
| Product Number | 210U |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Paper |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Form Type | Hookit™ |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Substrate | Paint |
| For Use On | Glass |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Vacuum Support | No |