
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH P180 A-weight 210U 500X Die 3M™ Stikit™ Paper Disc Roll, 250 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 051144-85132
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Stikit™ Paper Disc Roll 210U discs feature open coat aluminum oxide abrasive on a light A-weight paper backing suitable for lightweight sanding and finishing. Designed for convenience, the roll makes the discs easy to grab while eliminating the use of disc liners, and the handy adhesive backing provides quick and easy attachment.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast, and performs well on many surfaces
- A-weight light paper backing is suitable for lightweight sanding and finishing
- 3M™ Stikit™ adhesive backing provides easy application and removal
- Convenient disc roll form means no liners to remove, increasing productivity
- Open coat construction minimizes dust on the abrasive and workpiece for increased productivity
Tech Specs
Back To Top| Net Weight Imperial | 7.85 lb |
|---|---|
| Net Weight Metric | 3.56 kg |
| Application | Finishing, Polishing, Sanding |
| Backing Material | Paper |
| Color Family | Yellow |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Form | Disc Roll |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Backing Weight | A Weight |
| Hole Configuration | 500X |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Coat Type | Open Coat |
| Substrate | Carbon Steel |
| For Use On | Carbon Steel |
| Grit | P180 |
| Vacuum Support | No |
| Attachment Type | PSA |
| Color | Gold |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Product Number | 210U |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |