
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/32 in. (.0938) Cobalt in. (HSS-E) Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point RH Taper Length Drill
- Item Code: 051306
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications, M51CO taper length drill bits are manufactured from Premium High Speed cobalt for drilling hard materials, including tool steel. With a 135 degree split point to help with self centering and reduce the push force needed, the drills also have a bronze oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool for clean and accurate holes. M51CO HSCo taper length drill bits are available in a range of fractional diameters, starting at 1/16 inch and going all the way up to 1 inch, in increments of 1/64 inch.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Low thrust design Heavy Duty self centering Split Point for easier penetration
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 2-1/4" |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Decimal | 4.2500" |
| Metric Size | 2.38 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Type | Taper Length Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.0938" |
| Fractional Size | 3/32" |
| Overall Length Metric | 107.95 mm |
| Material | Cobalt |
| Series | M51CO |
| Coating/Finish | Oxide/Gold |